Taiteiden yö HT Collection Brand Storella – Suomalaisen muotoilun ilta

Taiteiden yö HT Collection Brand Storella – Suomalaisen muotoilun ilta

Suomalainen huonekalumuotoilu ja keramiikka kohtaavat Taiteiden yönä HT Collection Brand Storella Katajanokalla.

Tervetuloa viettämään iltaa muotoilun, materiaalien ja tekijöiden tarinoiden äärellä torstaina 20.8.2026 klo 18–22. Tapahtuma on kaikille avoin ja maksuton.

HT Collectionin tarina vuodesta 1959

HT Collectionin tarina alkoi Hollolassa vuonna 1959. Siitä lähtien mallistomme huonekaluja on suunniteltu ja valmistettu Suomessa.

Taiteiden yönä HT Collectionin pääsuunnittelija Markku Karjalainen kertoo yrityksen vaiheista ja suomalaisen huonekalumuotoilun kehityksestä. Illan aikana kuullaan, miten kodit, istumisen tavat ja kalusteille asetetut toiveet ovat muuttuneet vuosikymmenten kuluessa.

Samalla tutustutaan siihen, mistä aikaa kestävä huonekalu rakentuu. Hyvä muotoilu lähtee käyttötarkoituksesta. Mukavuus syntyy rakenteesta, materiaaleista ja huolellisesta valmistuksesta.

Joona Karvosen keramiikkaa

Brand Storella on illan aikana esillä helsinkiläisen muotoilijan Joona Karvosen keramiikkatöitä.

Karvonen työskentelee valukeramiikan parissa. Hän suunnittelee ja valmistaa käyttökeramiikkaa tilaustyönä sekä toteuttaa uniikkeja ja kokeellisia taide-esineitä.

Keramiikkatöissä yhdistyvät harkittu muoto, materiaali ja tekemisen jälki. Ne tuovat illan kokonaisuuteen toisen näkökulman suomalaiseen muotoiluun ja käsityöhön.

Tervetuloa Katajanokalle

Taiteiden yö kutsuu pysähtymään muotoilun äärelle. Voit tutustua HT Collectionin tarinaan, kuulla huonekalujen suunnittelusta ja katsella Joona Karvosen keramiikkatöitä rauhassa.

Aika: torstai 20.8.2026 klo 18–22
Paikka: HT Collection Brand Store, Kanavakatu 3 C, Katajanokka, Helsinki
Sisäänpääsy: vapaa

Tervetuloa viettämään Taiteiden yötä kanssamme.